niedziela, 1 sierpnia 2010

Biblioteka Wt C++ web toolkit

Niedawno natrafiłem na biblotekę Wt. Umożliwia ona tworzenie stron internetowych dynamicznych bez znajomości JavaScript bezpośrednio w C++. Sama biblioteka jest wzorowana na Qt, a podobieństwo polega na użyciu sygnałów i slotów oraz podobieństwem nazw (WString, WTable etc.) :)

Nie korzysta jednak bezpośrednio z QT, a szkoda bo miłoby było używać znanych i dobrze napisanych klas z QtCore. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby to robić, z tym, że trzeba je konwertować na obiekty Wt. Framework Wt można uznać za wykorzystujący wzorzec MCV, jednak pisanie w nim różni się zdecydowanie od innych frameworków z jakimi miałem do czynienia (DJango, Lift). Tworzenie aplikacji internetowej wygląda w nim tak jakbyśmy kostruowali typowy program GUI w C++, style można dołączać tak jak w Qt lub w dodatkowym pliku CSS. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą na pewno jest możliwość tworzenia zaawansowanych aplikacji wykorzystujących AJAX bez jego znajomości. Stworzona aplikacja potrafi wykrywać rodzaj przeglądarki i fakt czy używa ona JavaScript. W sytuacji gdy nie ma JavaScriptu wszystkie funkcje realizowane są w czystym HTML (co wymaga częstych połączeń z serwerem). Drugą z zalet jest mała zasobożerność i duża szybkość działania. Program możemy skompilować jako plik fast CGI i uruchamiać na Apachu (lub innych obsługujących FCGI), albo wkompilować lekki serwer HTTP w program. W tym drugim przypadku prosty program zajmuje jakieś 7MB RAM, podczas gdy np jetty w trybie debug z liftem pożera jakieś 80MB (Kubuntu 10.04).

Minusem jest brak kontroli nad kodem HTML i konieczność przekompilowywania zmian co nieco utrudnia dopracowywanie wyglądu. (ciężko wykorzystać gotowy szablon). Jednak w wsytuacji gdy wygląd nie ma pierwszorzędnego znaczenia lub większa ilość pracy włożonej w jego "dopieszczenie" jest uzasadniona koniecznością większej wydajności warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Faktem jest, że główne zastosowaniem są najczęściej systemy typu "embeded". Można taką stronę postawić na prostym termianalu. Konieczność kompilacji nie wydaje mi się jakimś specjalnym utrudniem (szczególnie że w Javie, Scali i .NET też trzeba kompilować). Przy kompilacji korzysta się standardowo z cmake (i make w linux). Biblioteka zawiera szereg interesujących Widgetów np. Charts, które w szybki sposób pozwalają rysować wykresy, które użytkownik może bezpośrednio modyfikować.

Inne projekty frameworków w C++ są w fazie rozwojowej i nie specjalnie nadają się do wykorzystywania. Chociaż w dwóch jakie znalazłem podejcie jest inne niż Wt i używają one systemów szablonów HTML. Natomiast sam Wt pozwala pisać ciekawe aplikacje działające po stronie klienta bez znajomości zaawansowanych technologii webowych i wystarczy tylko praktycznie znajomość C++ (i zapoznanie z biblioteką Wt). Zatem programiści C++ do dzieła :).

Zastanawiam się nad napisaniem dziennika internetowego za pomocą Wt, nie byłoby to tak trudne, bo nie musiałbym kobinować z AJAXem i można by taki program postawić na prostym serwerze czy w szkole czy też na zewnątrz.

Strona domowa projektu http://webtoolkit.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz