wtorek, 26 października 2010

Ile kosztuje poprawność w XHTML

Pisząc aplikację Lifcie ze względu na małą popularność tego frameworka trzeba czasem sporo googlowania aby znaleźć potrzebne informacje.
Chcąc zapisywać HTML w bazie, trzeba go potem wyświetlić w Lifcie. Kod przechowywany w bazie odczytuje jako String, który należy umieścić w XML. Prostym rozwiązaniem jest obiekt Unparsed. Jednak wycięcie części kodu do skrótu wymaga już zamiany na XML. HTML tworzony przez edytor Xinha (znalezienie edytora zgodnego z XHTML nie jest proste) może zawierać znaki specjalne jak   co powoduje błędy parsowania i rzuca wyjątkiem. Na szczęście David Pollack lubi dzielić się wiedzą z innymi ;). Robi się prostym kodem:
PCDataXmlParser("<div>" + str + "</div>").openOr(Text(str))
Całe szczęście, że powoli odchodzi się od XHTML. Chociaż rozumiem argumenty, że kod XHTML jest lepszy od HTML to jednak jest to kosztowne jeśli chodzi o czas potrzebny na pisanie aplikacji. Ciągle jeszcze brakuje Scali i Liftowi dobrej dokumentacji.
PS. W przypadku kodu HTML5 jQuery wstawiając elementy z pojedynczym tagiem takim jak br czy img nie dodają na końcu zamykającego slasha przez co dokument nie jest poprawnym XML i próba parsowania go w Scali kończy się wyjątkiem. Dlatego trzeba przed parsowaniem uzupełnić brakujące slashe. Nie rozumiem co takiego przeszkadzało deweloperom jQuery, że nie mogli dać poprawnego XML. Sam standard HTML5 mógłby wymagać tych slashy byłoby całkiem miło ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz