poniedziałek, 28 października 2013

Epoptes - narzędzie do podglądu pracy uczniów

W pracowniach informatycznych przydatnym narzędziem może okazać się oprogramowanie pozwalające wyświetlać pulpit uczniów. Na Linuksie możemy użyć iTalk, albo Epoptes. Ten drugi jest nieco lepiej prowadzony przez deweloperów (z Grecji). Działa dość stabilnie i jest ciągle rozwijany. Ma też spore możliwości. Możemy przesłać uczniowi swój ekran (dzięki czemu nie potrzebujemy rzutnika), podglądać ekran ucznia lub przejąć nad nim kontrolę. Możemy wyłączać, wylogowywać, blokować i odblokowywać ekran, restartować i włączać komputery zdalnie (to ostatnie tylko gdy mamy ustawione Wake On Lan). Mamy też możliwość uruchamiania programów jako aktualny użytkownik, przesyłania komunikatów oraz logowania się na zdalną konsolę (za pomocą socat). Na Ubuntu instalacja sprowadza się do kilku kroków:
  • Na komputerze nauczyciela instalujemy: sudo apt-get install epoptes
  • Na komputerach uczniów: apt-get install epoptes-client
  • Na komputerze nauczyciela dodaj nazwę swojego użytkownika do grupy epoptes gpasswd -a username epoptes Umożliwia to prawo do otwierania programu epoptes. Musisz się wylogować i ponownie zalogować, aby uzyskać dostęp
  • Na swoim routerze ustaw stałe IP dla komputera nauczycielskiego
  • Na komputerach klientów w pliku /etc/hosts dodaj linię opisującą ip komputera nauczycielskiego: NAZWAHOSTA ADRES_IP (np.: Serwer 10.0.0.2)
  • Na komputerze klientów w pliku: /etc/default/epoptes-client dodać lub odkomentować linę SERVER=NAZWAHOSTA_KOMPUTERA_NAUCZYCIELA
  • Na komputerach klientów wywołaj polecenie pobierające certyfikat ssl z serwera: sudo epoptes-client -c
Uff.. :) i już można cieszyć się działającym programem, Jeżeli używasz Edubuntu odinstaluj z komputera nauczyciela epoptes-client, a z komputerów uczniów epoptes bo nie będziesz mógł widzieć komputerów z niezalogowanymi użytkownikami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz